عزت الله یوسفیان ملا :

استیضاح وزیر علوم سیاسی‌کاری است اما.../ وزیری که در یک سال یک متر لوله آب روستایی نکشیده باید استیضاح شود

شنبه 14 تير 1393 بازدید: 2022 کد خبر: 9026 [نسخه چاپی]
 
 
شمال نیوز: با یک هفته، 10 روز یا یک ماه کار، نباید وزیر را استیضاح کرد اما میخواهید یک سال بگذرد بعد از یک سال بگویند سال آخر مجلس است و استیضاح نکنید. پس مردم کی به نتیجه برسند؟ ما استیضاح سیاسی را قبول نداریم ولی وزیر باید پاسخگوی استیضاحی باشد که در ارتباط با خواست مردم است.

شمال نیوز: نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی بر این باور است که استیضاح وزیر علوم کاملا سیاسی است اما استیضاح وزیر نیرو کاملا ناشی از کم کاری وی است.

به گزارش شمال نیوز، عزت الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با نامه، در خصوص روند استیضاح وزرای دولت یازدهم در مجلس که بار دیگر به جریان افتاده، گفت: من استیضاح وزیر علوم را ناشی از کم کاری نمی‌دانم بلکه این روند، روندی سیاسی است که مسائلی پشت آن قرار دارد.

وی درخصوص استیضاح سایر وزرا، افزود: معتقدم استیضاح سایر وزرای دولت یازدهم با اقدامات آنها در دولت طی یک سال گذشته در ارتباط است، به این صورت که با اینکه یک سال از عمر دولت جدید می گذرد ما همچنان حتی شاهد یک متر آب لوله کشی در روستا های کشور نبودیم، چرا؟ مگر روستائیان ایران مسلمان نیستند؟ جواب آقای وزیر نیرو در این باره چیست؟ وی نمی تواند بگوید که من پول نداشتم، مگر وزیر بهداشت پول داشت که آن طرح عظیم را شروع کرد؟ مگر همان روز اول که وزیر نیرو وارد مجلس شد، برنامه نداشت؟ مگر وزیر نیرو آمده تا یک سازمان تشکیل دهد؟ و یا یک وزارتخانه نیرو بسازد؟

این نماینده مجلس، ادامه داد: با یک هفته، 10 روز یا یک ماه کار، نباید وزیر را استیضاح کرد اما میخواهید یک سال بگذرد بعد از یک سال بگویند سال آخر مجلس است و استیضاح نکنید. پس مردم کی به نتیجه برسند؟ ما استیضاح سیاسی را قبول نداریم ولی وزیر باید پاسخگوی استیضاحی باشد که در ارتباط با خواست مردم است.

وی افزود: در این 11 ماه حتی 1 متر لوله آب روستایی در سراسر ایران کشیده نشده است؛ این روستائیان چه کنند؟ ما حداقل روزانه صدها کیلومتر آب لوله کشی روستایی نیاز داریم اما ایشان با آمدنش نه تنها یک متر آب لوله کشی روستای انجام نداده بلکه همه لوله‌های آب روستایی را تعطیل کرده است.

یوسفیان ملا همچنین تاکید کرد: اصلا مهم نیست که این استیضاح روابط میان دولت و مجلس را دچار متنشنج کند یا نه؛ مجلس باید کارش را انجام دهد، ما که به مجلس نرفتیم تا از به وجود آمدن تنش در پارلمان جلوگیری کنیم؛ این وظیفه شرعی و قانونی ماست، نمی‌شود بگویم روستائیان ما به دلیل آنکه ما نمی خواهیم استیضاح نکنیم تا تنش ایجاد نشود تشنه بمانند.

وی افزود: ما به مجلس نیامده ایم که جلوی تنش ها را بگیریم و فقط تعامل مسالمت آمیز با همدیگر داشته باشیم، آقای رئیس به مجلس بیایند و حرف ما استیضاح کنندگان را بشنوند ما حرف های زیادی داریم. اگر ما اشتباه می‌کنیم ایشان اعلام کنند که مجلس می‌خواهد عملکرد دولت را ضعیف کند و چوب لای چرخ دولت بگذارد، اما اگر ایشان را قانع کردیم بیاید بگوید وزیر نیرو کار نکرده برود و کسی دیگر وارد این عرصه شود و اگر قابل جبران باشد بگویند ما جبران میکنیم، ما هم استیضاح خود را پس می‌گیریم.

این نماینده مجلس افزود: اما نباید این گونه تلقی شود که همه موضوعات سیاسی است، ماهم سکوت کنیم تا همه چیز به هم بریزد و بگویند مجلس دارد چوب لای چرخ دولت می‌گذارد؛ مردم مشکل دارندو وقتی در این باره صحبت میکنیم دولت حرف ما را متوجه نمی شود گویی انگار در فضا نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره استیضاح وزیر علوم، گفت: استیضاح وزیر علوم اما سیاسی است و ناشی از کم کاری وی نیست و تنها از انتصابات ایشان نشات می‌گیرد. وزیر علوم با جدیت و قدرت در حال کار کردن است و وظایفش را انجام می‌دهد. خیلی صریح می‌گویم که اگر استیضاح وزیر علوم 10 بار دیگر انجام گیرد به آن رای نخواهم داد زیرا میگویند چرا وزیر فلانی را رئیس دانشگاه کرد ولی دیگری را نه.

یوسفیات ملا، افزود: آقای فرجی دانا اگر اشتباهی هم کرده باشند این اشتباه اصلا در حد استیضاح نیست.

نماینده مردم آمل با انتقاد از عملکرد معاون پارلمانی رئیس جمهوری، نیز گفت: ما انتظار بیشتری از آقای انصاری داشتیم تا ارتباط بهتری با مجلس برقرار کنند زیرا ایشان فردی مدیر، مسلط و کار کشته‌ای هستند؛ متاسفانه اما انتظارات تاکنون برآورده نشده است.

وی در پایان تاکید کرد: نصیحت من به آقای رئیس جمهور و تمام وزرا این است که معاونین پارلمانی خود را از رجال بزرگ سیاسی همچون مجید انصاری انتخاب نکنند زیرا ایشان چندین سال نماینده مجلس بودند و در حد وزیر و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بودند به همین دلیل تاکنون نتوانسته اند رابطه ی خوبی با نمایندگانی که مثلا تا الان معلم مدرسه ای در یک روستا بودند و با کمک خداوند رای آورده اند ارتباط خوب و تعاملی داشته باشند.

از سوی دیگر، علیرضا منادی سفیدان دیگر نماینده مجلس و عضو هیئت رییسه مجلس نیز در باره رابطه دولت و مجلس، گفت: رابطه دولت و مجلس در دولت یازدهم بسیار خوب است و نسبت به دوره های قبل بهتر شده است اما استیضاح هم حق نمایندگان مجلس است.

وی همچنین عملکرد انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهور را مثبت و خوب ارزیابی کرد و گفت: رابطه تعاملی خوبی میان معاون پارلمانی رئیس جمهوری و نمایندگان برقرار است.