پولی که برداشته شد و دیوان محاسبات نمی‌تواند تأیید کند!

چهارشنبه 14 خرداد 1393 بازدید: 1104 کد خبر: 8784 [نسخه چاپی]

 

امروز بار دیگر دیوان محاسبات برداشت پول از صندوق توسعه ملی توسط دولت را تأیید کرد؛ اما اعلام داشت که نحوه برداشت این پول با ترفند خاصی بوده ‌و این امکان هست که مبلغ برداشت شده، حالت قانونی داشته باشد.
کد خبر: ۴۰۳۷۵۵
برداشت از صندوق توسعه ملی تنها با حکم حکومتی رهبری و مصوبه مجلس شورای اسلامی ‌اجرا می‌شود. در غیر این صورت اگر دریافتی از این صندوق صورت پذیرد، غیر قانونی است؛ اما با ‌وجود این، ‌اوایل سال جاری، رئیس دیوان محاسبات کشور در نامه‌ای به مجلس شورای اسلامی، از برداشت ۴.‌۲ میلیارد دلار از منابع این صندوق خبر داد.

به گزارش «تابناک»، رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد، دولت ۴.‌۲ میلیارد دلار از حساب صندوق توسعه ملی برداشت ‌و ۲ میلیارد دلار آن را در بانک مرکزی ‌به ریال تبدیل کرده‌ که در اصل ایجاد پول پرقدرت و تورم‌زاست.

بنا بر این گزارش، همزمان با انتشار این خبر، علی طیب نیا، وزیر امور اقتصاد‌ی و دارایی با تأکید بر اینکه دولت تاکنون هیچ برداشتی از صندوق توسعه ملی نداشته، گفت: سال ۹۲ از معدود سال‌هایی بود که دولت هیچ برداشتی از منابع صندوق توسعه ملی نداشته و تکالیف قانونی خود را مبنی بر‌‌ وجوه نفت به صندوق توسعه‌ کامل انجام داده است.

وی تصریح کرد: کشور چهار میلیارد دلار درآمد حاصل از فروش نفت داشته که باید معادل ریالی آن به خزانه واریز ‌و سهم صندوق توسعه ملی قبل از آن نیز به حساب صندوق واریز و سهم ۱۴.‌۵ درصدی شرکت ملی نفت هم پرداخت می‌شد. دولت سهم خود را از محل فروش نفت دریافت کرد و تعرضی به منابع صندوق توسعه ملی ‌نشد.

قائم مقام صندوق توسعه ملی نیز در مصاحبه دیگری با یکی از رسانه‌ها، گفت: هم‌اکنون منابع صندوق توسعه ملی، ‌۶۲ میلیارد دلار و موجودی آن ۲۴ میلیارد دلار است و دولت یازدهم از آغاز فعالیت و از دوازدهم مرداد ماه سال گذشته تاکنون هیچ برداشتی از منابع این صندوق نداشته است.

با این حال، امروز بار دیگر دیوان محاسبات برداشت پول از صندوق توسعه ملی توسط دولت را تأیید و اعلام کرد، نحوه برداشت این پول با ترفند خاصی بوده‌ و این امکان هست که مبلغ برداشت شده حالت قانونی داشته باشد.

دادستان دیوان محاسبات با بیان اینکه برداشت ۴.‌۱ میلیارد دلاری دولت از صندوق توسعه ملی درست است، گفت: اصل برداشت دولت از صندوق توسعه، روش و ترفندی خاص داشته ‌و تخلف یا قانونی بودن آن در دست بررسی است.

وی ادامه داد: بر پایه قانون دولت بر مبنای مصوبه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی و یا مجلس شورای اسلامی امکان برداشت از صندوق توسعه ملی در راستای اهدافی که در اساسنامه صندوق مقرر شده دارد.

فیاض شجاعی اظهار داشت: اصل برداشت دولت از صندوق توسعه روش و ترفندی خاص داشته است. حسابرسان ما که بر صندوق توسعه نظارت می‌کنند، متوجه برداشت ۴.‌۱ میلیارد دلاری دولت از این صندوق شده‌اند و اکنون در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا این برداشت با مصوبه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی صورت گرفته و این نوع برداشت جزو مصادیق مصوبه ستاد به شمار می‌رود یا خیر؟!

اما اینکه این مبلغ چگونه از صندوق خارج شده، پرسشی است که محمد رضا‌پور ابراهیمی در گفت‌و‌گو با تابناک به آن پرداخته است. این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص این موضوع و امکان برداشت قانونی از صندوق توسعه ملی گفت: در صندوق توسعه ملی تصمیم و نحوه نگهداری به گونه‌‌ای است که می‌تواند‌ قانونی و غیر قانونی باشد که در اینجا شکل انجام کار یک بحث است و محتوای انجام کار بحث دیگری است. ما این را ‌به دیوان محاسبات برده تا‌ در‌باره آن اظهار نظر کند. اکنون که دیوان محاسبات نظر خودش را داده، باید دید این کار چگونه ‌بوده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: البته در گزارش اولی که دیوان محاسبات به مجلس شورای اسلامی فرستاده بود، به صراحت گفته که دولت تخلف کرده است و در گزارش دوم نیز مقرر شده بود که دیوان محاسبات دوباره بررسی کند، ولی در جریان باشید که نحوه نگهداری حساب‌های دولتی در بحث فروش نفت و اعداد و ارقام اعمال شده در صندوق توسعه ملی به گونه‌ای است که می‌شود ‌محتوایی کار برداشت را انجام داد و ‌‌به صورت شکلی رعایت قانون کرد، که در اینجا این احتمال وجود دارد.

وی در توضیح نحوه انجام این کار گفت: در حساب‌ها ثبت دفا‌تر می‌زنند و به گونه‌ای کار می‌کنند که از نظر شکلی مشکل قانونی نداشته باشد، ولی در صورت محتوایی مفهوم برداشت مصداق دارد.

البته به دلیل آنکه مجلس شورای اسلامی به تعطیلی خورد‌ه است، از گزارشی که دیوان به مجلس فرستاده است، بی‌اطلاعیم و تا کنون گزارشی به دست ما نرسیده، ولی گزارش اول احراز بود؛ اما با این توضیحات، احتمالا از نظر شکلی رعایت شده اما از نظر محتوایی برداشت شده است.