معدن بانیزو در خطر انفجار

پنجشنبه 14 دی 1391 بازدید: 1006 کد خبر: 3372 [نسخه چاپی]
خبرگزاری مهر: معدن باب نیزو زرند پس از اینکه دچار سانحه شد و 11 نفر را به کام مرگ فرستاد از ایمنی کافی برای فعالیت برخوردار نیست و با نشت گاز در معدن همراه است اما از کار افتادن سیستمهای تهویه، این معدن را با خطر انفجار مواجه کرده است.
به گزارش خبرنگار مهر، شمال استان کرمان مملو از معادن گسترده زغالسنگ است و از مهمترین زیرساختهای اقتصادی در شهرستانهای شمالی محسوب می شود اما قدمت و سنتی بودن استخراج مواد معدنی هر از گاهی موجب بروز سوانحی در این معادن شده است.

از جمله خسارت بارترین حوادث معادن زغالسنگ کرمان در معدن باب نیزو در شهرستان زرند روی داد.

در این سانحه که در سال 88 بر اثر ریزش معدن و انفجار گازهای نشت شده در درون معدن روی داد 12 نفر کشته شدند و خسارت زیادی نیز به معدن وارد شد.

کشته شدگان این حادثه شامل 11 کارگر و یک مهندس معدن بود که در ساعات اولیه حادثه به کمک کارگران شتافته بود.

گاز نشت شده از معادن زغالسنگ از نوع متان، خفه کننده و قابل اشتعال می باشد و خروج این گازها از معادن زغالسنگ بسیار ضروری است و در صورت عدم خروج گاز امکان انفجار در معادن زغالسنگ وجود دارد.

به همین دلیل در معادن زغالسنگ سیستمهای تهویه عظیم احداث می شود تا گازها به محیط بیرون هدایت شود و در معادنی که کارگان مشغول به کار هستند نیز هوا به اعماق معدن پمپاژ می شود.

اخبار رسانه های کرمان و گفته های کارگران معدن باب نیزو از این امر خبر می دهد که طی روزهای اخیر سیستمهای تهویه این معدن از کار افتاده اند.

گفتنی است این معدن پس از حادثه سال 88 از چرخش تولید و استخراج خارج شده است اما دستگاههای ذی ربط وظیفه نگهداری از معدن و تاسیسات آن را به عهده دارند که یکی از مهمترین این وظایف خروج گاز از معدن است که در صورت تجمع گاز و انفجار موجب خسارت می شود.

طبق آخرین اخبار گفته می شود مسئولان استان کرمان دستور رسیدگی فوری و خروج گاز از معدن را صادر کرده اند.