نقدی بر اظهارات یک نماینده مجلس به سازمان تامین اجتماعی در رسانه ملی: نماینده محترم لطفا تنها به قاضی نروید

جمعه 13 اسفند 1395 بازدید: 2025 کد خبر: 12639 [نسخه چاپی]
عادل علائی، کارشناس تأمین اجتماعی

بر اساس آموزه های دینی، فرد مسلمان باید از گفتن و پراکندن چیزی که بدان یقین ندارد احتراز کند و بدون تحقیق و اطمینان از صحت  یک موضوع از انعکاس آن به دیگران خودداری نماید. این مساله در آیات قرآن و در روایات متعدد به صراحت مورد تاکید قرار گرفته است .

سه شنبه شب، نهم  ماه جاری  در برنامه خبر ٢١ شبکه یک گزارشی تحلیلی در خصوص مصوبه مجلس برای "الزام سازمان تامین اجتماعی به منظور نمودن حق بیمه سهم درمان ( ٩/٢٧) در حساب جداگانه  و ارائه گزارش سه ماهه دیوان محاسبات بصورت سه ماهه به مجلس  "پخش شد. در این برنامه که پخش آن ، از قبل در چند نوبت از سوی این شبکه اعلام شده بود، مسایل قابل تاملی مطرح شد که جا دارد کارشناسانه مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

در برنامه مذکور  یکی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به اظهار نظر درباره  مصوبه مورد نظر پرداخت. گفتنی است در مورد  این مصوبه  که با اعتراضات گسترده ای  از سوی تشکل های  کارگری  و مستمری بگیران مواجه شده، نحوه برخورد برای مصوبه ای که هنوز نهایی نگردیده و به نظر اغلب حقوقدانان  به لحاظ مغایرت کلی با قوانین مادر تامین اجتماعی، توسط شورای محترم نگهبان تایید نخواهد گردید، کاملا یک طرفه و شائبه برانگیز بوده است، به گونه ای که  نه تنها از مسئولان سازمان تامین اجتماعی پرسشی صورت نمی گیرد، بلکه برای اظهار نظر صاحبان واقعی ، افراد تحت پوشش وذینفعان سازمان و تشکل های شان هم امکانی فراهم نمی شود.

در این برنامه ، نماینده محترم بدون مطالعه لازم در خصوص میزان بودجه امسال سازمان و توجه به محل منابع ، مبلغ کل آن را ٧٤ هزار میلیارد تومان و سهم درمان را ٢٥ هزار میلیارد تومان اعلام می کند و سپس با ادعای  مشخص نبودن نحوه هزینه کرد  ٢٠ هزار میلیارد تومان آن در مقابل دیدگان میلیون ها نفر بیننده ،به راحتی قضاوت کرده و به این ترتیب  زحمات ٧٠ هزار پرسنل متعهد وآبرومند سازمان تامین اجتماعی را در چند ثانیه به باد می دهد .

رهبر معظم انقلاب در توصیه های خود به نمایندگان محترم مجلس فرموده اند : "متوجه باشید که شما از پشت بلندگویی ملی حرف می زنید و لازم است از تعرض به آبروی دیگران، بیان اتهاماتی که ثابت نشده است و طرح مسائل خصوصی افراد به شدت پرهیز کنید.

با بررسی اجمالی بودجه سازمان به راحتی مبالغ پیش بینی شده از محل دریافت حق بیمه و میزان آن ، سهم  منابع از محل سرمایه گذاری ها و اعتباراتی که قرار است از طرف دولت محترم تامین شود، حاکی از این است که نماینده محترم حتی اندکی هم به خود زحمت نداده که  نیم نگاهی هم به مفاد آن بیاندازد تا لااقل فردا روزی بتواند پاسخگوی سخنان خود در ایجاد شبهه و نگرانی در دل میلیونها بیمه شده از نحوه امانتداری سازمان در قبال حق بیمه های پرداختی خود باشند .

برادر محترم و گرامی ، چگونه و بر چه اساسی شما ١٩ هزار میلیارد تومان را که تامین آن بر عهده دولت محترم بوده  ولی  پرداختی نشده ، به حساب سازمان منظور و از کل آن یک سوم را به درمان اختصاص و با ادعای  مشخص نبودن نحوه هزینه کردن آن به راحتی مسئولان سازمان را زیر سوال بردید؟  لطفا تنها به قاضی نروید! تمام اطلاعات لازم که در اختیار دارید، پس لختی درنگ نموده و مستندات خود را نیم نگاهی بیندازید و  بعد به صراحت امانتداران مردم را مورد لطف قرار دهید .

حداقل انتظار از دست اندرکاران رسانه ملی این است که پس از سو استفاده های هزار میلیاردی برخی صندوق ها و تاثیر آن در اذهان عمومی ، به اتهامات بی اساسی که اینچنین  به یکی از خدمتگزارترین نهادهای عمومی وارد شده، مجال بروز ندهند.

قطعا به فضل خداوند باری تعالی بیمه شدگان اطمینان خاطر دارند که کارکنان و مدیران خدوم آنان حتی برای ریالی از حق بیمه های پرداختی آنان ارزش قائلند و حسابرسی های به عمل آمده و شفاف موید این است که سازمان تمامی تلاش خود را به کار برده تا حتی در شرایط بحرانی مالی نسبت به انجام وظایف قانونی خود اهتمام ورزد و منافع کل جامعه تحت پوشش خود  را به خاطر زیادی خواهی قشر اندکی به خطر نیاندازد . انشااله  مسئولان محترم  شبکه  یک در جهت شفاف سازی موضوع و تنویر افکار عمومی بخصوص ذینفعان سازمان، امکان پاسخگویی مسئولان سازمان تامین اجتماعی را در همان برنامه فراهم آورند. و کلام آخر اینکه نماینده محترم وَ لا تَقْفُ ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ کُلُّ أُولئِکَ کانَ عَنْهُ مَسْؤُلاً( اسرا /٣٦