علم ،فرهنگ ،تاریخ

وضع گیشه ی سینما در مردادماه

علی سرتیپی از افزایش مخاطبان سینما در مردادماه سال جاری نسبت به زمان مشابه سال قبل خبر داد.

چگونه یونیورسال رکورد تاریخ سینما را شکست؟

کمپانی فیلمسازی «یونیورسال» امسال رکود تاریخی فروش سالانه سینمای جهان را تنها در هفت ماه ابتدایی سال جابه‌جا کرد، رکوردی که در عین شگفتی بدون حتی یک محصول ابرقهرمانی، به ثبت رسیده است.

شارژر جدیدی که موبایل‌تان را ضدعفونی می کند

شاید باورتان نشود اما گوشی‌های تلفن همراهی که هر روزه در دست داریم، تا ۱۸ برابر از یک دستشویی عمومی آلودگی بیشتری دارند.

سام قربیان «عالیجناب» را کارگردانی میکند

مجموعه «عالیجناب» با موضوع درام پلیسی جاسوسی یه کارگردانی سام قریبیان شهریورماه کلید می‌خورد.

کارگردانها این روزها سرگرم چه کاری هستند؟

۹ فیلم سینمایی این روزها در نقاط مختلف کشور در دست فیلمبرداری است.

خالق رگتایم درگذشت

ای ال دکتروف رمان نویس معروف آمریکایی که آثاری چون رگتایم و بیلی باتگیت از او به فارسی ترجمه شده است در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

غم و شادی در ادبیات فارسی

حجم زیادی از محتوای آثار ادبی از گذشته تا امروز غم و اندوه و شادی است، موضوعی که به قول «محمد صنعتی» مهمترین عامل آن شاعر یا نویسنده است.

آلودگی نوری و تاثیر آن بر محیط زیست

دومین روز از هفته جهانی آسمان تاریک 13 تا 19 آوریل (24 تا 30 فروردین) به عنوان روز آلودگی نوری و تاثیر آن بر محیط زیست نامگذاری شده است.

باکتری های پروبیوتیک موثر در درمان استرس و افسردگی

مطالعات محققان دانشگاه لیدن هلند نشان می دهد که باکتری های پروبیوتیک سبب بهبود خلق و خو می شوند و در درمان استرس و افسردگی موثر هستند.

پاسخگوی جنایت هوش مصنوعی کیست؟ ساخت روبات های قاتل متوقف شود

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی دیده بان حقوق بشر، این نهاد با انتشار گزارشی در مورد جرایم هوش مصنوعی در هر نوع درگیری، منازعه و جنگ هشدار داد.

عطار نیشابوری؛ تاملی بر معنای عرفان حقیقی

پرچم فرهنگ تمدن ساز ایرانیان چنان در درازنای تاریخ استوار و سترگ و افراشته است که حتی تنگ نظرترین و سیاه بین ترین عاندان و حاسدان این خاک پرگهر نیز در هیچ مقال و مجالی نتواسته اند بر نمط این فرهنگ سازی و جریان سازی بی بدیل ممهور به نام ایرانی خللی وارد کنند.