علم ،فرهنگ ،تاریخ

مرگ تدریجی خانه‌های اشرافی

بخشی از قسمت‌های خانه فخرالدوله که تا پنج ماه پیش سالم بود، خراب شده و به نظر می‌رسد مالک آن همین رویه را پیش گرفته تا بهانه‌ خوبی برای خراب کردنش داشته باشد.

کلیات سعدی ثبت جهانی شد

کلیات سعدی و مسالک‌الممالک استخری در برنامه حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسیدند.

اقتباسهای سینمایی موفق

رمان و داستان از زمان اختراع سینما و شیوع فیلم‌های داستانی خوراک بسیار مناسبی را برای هنر هفتم فراهم کرده است؛ به نظر می‌رسد اقتباس سینمایی از روی رمان از آن‌ نظر که کتاب‌های داستانی هواداران خود را داشته، شخصیت‌پردازی مشخص دارد و نیز پی‌رنگی از پیش تعیین شده در اختیار فیلم‌سازان قرار می‌دهد، کاری سهل و آسان باشد؛ هر چند تجربیات نشان داده که همیشه این‌گونه نبوده است.

کتاب گویای "آهوی بخت من گزل" در صدر پرفروش‌ترین ها

کتاب گویای "آهوی بخت من گزل" با صدای مانی حقیقی، سحر دولتشاهی، محمود دولت‌آبادی و الهام کردا با همراهی موسیقی رضا عسگرزاده در کمتر از یک هفته به صدر پرفروش‌ترین آلبوم‌ها رسید.

بیوگرافی سوتلانا اکسیویچ برنده نوبل ادبیات 2015

«سوتلانا الکسیویچ» نویسنده و روزنامه‌نگار 67 ساله که برای نگارش کتاب‌های مستند در قالب مصاحبه‌ شهرت دارد و نامش بیش از هر نویسنده دیگری در صدر پیش‌بینی‌های جایزه نوبل ادبیات بود، سرانجام نام خود را به‌عنوان چهاردهمین بانوی برنده این جایزه معتبر ثبت کرد.

هما روستا در وطن آرام گرفت

خبر درگذشت هنرمند سینما، تئاتر و تلویزیون هما روستا از کیلومترها دورتر خانواده هنر و مردم را داغدار کرد. اینک علاقه مندان و دوستداران این هنرمند فقید گردهم آمدند تا این مسافر دیار باقی را با شکوه هرچه تمام تر تا جایگاه ابدیش (قطعه هنرمندان ) بدرقه کنند.

بازگشت اسماعیل محرابی با گذر موقت

اسماعیل محرابی بازیگر خاطره انگیز سینما و تلویزیون ایران و مسعود کرامتی بازیگر و کارگردان سینما، تلویزیون و تئاتر، بازیگران اصلی فیلم گذر موقت به کارگردانی افشین هاشمی و تهیه کنندگی مهدی رحمانی شدند.

کیارستمی و رتبه سوم صد فیلم برتر آسیا

برگزارکنندگان جشنواره بین المللی فیلم پوسان، فهرست جدیدی از یکصد فیلم برتر آسیا منتشر کرده اند که ایران در آن با 19 فیلم بعد از ژاپن و کره جنوبی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.