دیدگاه

ظريف را تكثير كنيم! /مهرداد خدير

 هر چند توافق هسته اي ايران و 6 قدرت جهاني در ژنو بر سر برنامه اتمي و با وعده كاهش تحريم ها ماهيت ديپلماتيك دارد و البته تبعات مثبت اقتصادي و اجتماعي بسياري نيز بر آن مترتب است اما مي تواند از منظري ديگر نيز تحليل شود و به حوزه هاي سياست داخلي و فرهنگي نيز تعميم يابد.

مذاکرات ژنو، تبلور قدرت ایران و دولت جدید در عرصه بین الملل

صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران روز دوشنبه در گفت و گو با شبکه ایران با اشاره به نتایج توافقات ژنو گفت: به نظر من جایگاه کشور ایران در اذهان بین المللی و در عرصه بین المللی با دستیابی به این توافق بطور چشمگیری افزایش پیدا کرد. چون کشور ایران به تنهایی در حال مذاکره با 6 کشور مطرح در سطح جهان بود یا مهم تر از همه جمهوری اسلامی ایران در حال مذاکره با مجموعه کشورهای غربی بود.

جزئیات توافق ایران و 1+5 در ژنو

پس از چهار روز مذاکره فشرده و سخت در ژنو، سرانجام کشورهای 1+5 حق غنی‌سازی در ایران را که سال‌ها مورد مخالفت برخی قدرت‌های جهانی به رهبری آمریکا بود، به رسمیت شناختند.

منافع جهان به پرونده هسته‌ای ایران گره خورده است/ تعبیر کدخدا درباره آمریکا درست نیست

بین الملل > خاورمیانه - مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه می گوید: چالش مهمی که دولت قبلی ایجاد کرد این بود که مسئله هسته ای را (در سیاست داخلی و خارجی) از انگاره خود خارج کرد و امروز برگرداندن آن به جایگاه اولیه هزینه دارد.

چوبی‌که‌ فرانسه‌ لای چرخ «توافق‌ بزرگ» گذاشت/ بازتاب‌ خارجی سنگ‌اندازی‌ فرانسه درمسیر مذاکرات‌ ژنو

 

سیاست > انرژی‌هسته‌ای - مذاکرات هسته‌ای ژنو با کارشکنی‌های فرانسه اینبار هم به نتیجه و توافقی مشخص نرسید.

چرا جراحی یارانه ها به سال ۹۳ موکول شد

همانطور که ذکر شد کمبود منابع مالی جهت پرداخت یارانه ها، هم اکنون به یکی از مهمترین دغدغه های دولت در حوزه اقتصاد داخلی تبدیل شده است. بر همین اساس مسئولان اقتصادی اعلام داشته اند که دولت برای پرداخت یارانه نقدی، ماهانه حدود یک هزار میلیارد تومان کسری دارد.